Sołtys Aleksandrowa odwiedza ...Aleksandrowo

opublikowane przez: Sołtys
w kategorii: Blog. Różne,

Spis treści

Aleksandrowo ...czyli gdzie?

Aleksandrowo położone w gminie Lelis nie jest jedyną wsią w Polsce o takiej właśnie nazwie. Już od roku chodziła mi po głowie myśl, aby wybrać się w Polskę i odwiedzić wszystkie aleksandrowskie miejscowości. Wg obowiązującego obwieszczenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w wykazie urzędowych nazw miejscowości i ich części Aleksandrowo pojawia się 24 razy. Są tam wymienione wsie, kolonie, osady, osady leśne oraz przysiółki. Wycieczkę zaplanowałem na cztery dni więc postanowiłem się ograniczyć tylko do sołectw (lub wsi, które wchodzą w ich skład), których (nie licząc tego „naszego”) jest 9. Wycieczkę rozpocząłem 16, a zakończyłem 19 lipca br.

Cel: zobaczyć jak wyglądają wioski, zapytać sołtysa „co słychać” oraz zrobić zdjęcie z każdym znakiem informującym o wjeździe do Aleksandrowa.

Aleksandrowa w Polsce


Dzień pierwszy

Tablica sołtysa - Aleksandrowo

Podróż zaczynam oczywiście z miejscowości, której jestem sołtysem, czyli Aleksandrowo, gm. Lelis, pow. ostrołęcki, woj. mazowieckie (A).

Na temat Naszej wsi nie będę się tu rozpisywał - szeroki jej opis dostępny pod aktualnym adresem internetowym: www.aleksandrowo.pl oraz na profilu FB: www.facebook.com/solectwo.aleksandrowo

Plac wiejski w Aleksandrowie


Aleksandrowo, gm. Troszyn, powiat ostrołęcki, woj. mazowieckie (B)

Wieś najbliżej położona na trasie (bo w odległości 40 km) i również znajdująca się w powiecie ostrołęckim. Od niej też rozpocząłem podróż. Bardzo mała miejscowość, gdzie domostwa skupione są w zasadzie przy jednej głównej drodze.
Aleksandrowo wchodzi w skład sołectwa Kamionowo. Liczba mieszkańców ok. 50 osób, sołtysem jest pani Hanna Białobrzeska.

Aleksandrowo, gm. Troszyn


Aleksandrowo, gm. Staroźreby, pow. płocki, woj. mazowieckie (C)

Trzecie sołectwo w woj. mazowieckim o tej nazwie liczące 133 mieszkańców. Sołtysem jest pan Marek Zawodniak.
Zajechałem do sołtysa, jednak nie zastałem go w domu. Udało mi się jednak chwilę porozmawiać z jego synem nt. wsi i jej mieszkańców. Krótka rozmowa i pora ruszać dalej.

Aleksandrowo, gm Staroźreby

Tablica sołtysa


Aleksandrowo, gm. Brześć Kujawski, pow. włocławski, woj. kujawsko-pomorskie (D)

Pierwsze sołectwo po opuszczeniu województwa mazowieckiego. Wieś z naprawdę pięknymi widokami. Domy rozproszone co daje poczucie ogromnej przestrzeni, którą potęgują liczne turbiny wiatrowe.

Wieś liczy ok. 330 mieszkańców, a sołtysem jest pan Marcin Bednarski. W skład sołectwa wchodzi także wieś Dubielewo. Nie spotkałem się z sołtysem, z racji jego obowiązków, ale przedstawił mi w wielkim skrócie historię.
Mianowicie wieś powstała po parcelacji majątku Brzezie, który przed II wojną światową należał do barona Leopolda Juliana Kronenberga.

W tej miejscowości pierwszy raz spotkałem się ze skrzynkami na listy, które umieszczone są w centralnej części wsi (czasami na skrzyżowaniach, jeśli wieś jest rozległa). Listonosze mają tam zdecydowanie łatwiej - nie dojeżdżają od domu do domu tylko w jednym miejscu zostawiają całą korespondencję.

Wiatraki w Aleksandrowie

Aleksandrowo, gm. Brześć Kujawski

Aleksandrowo - tablica ogłoszeń

 


Aleksandrowo, gm.Barcin, pow.żniński, woj.kujawsko-pomorskie (E)

Wieś będąca częścią składową sołectwa Piechcin, licząca ok 70 mieszkańców. Sołtysem jest pani Anna Popielarz-Olszak, która swoją funkcję sprawuje po raz pierwszy od roku 2018. Jej poprzednik sprawował tą funkcję przez 35 lat!
Mała wieś, dodatkowo przedzielona (zamkniętym dla pojazdów ze względu na stan techniczny) wiaduktem. Wg słów pani sołtys większość mieszkańców wsi Aleksandrowo to rodzina. Liczba domów – 18.

Aleksandrowo, gm. Barcin

Aleksandrowo - wiadukt


Aleksandrowo, gm. Wapno, pow. wągrowiecki, woj. wielkopolskie (F)

Wieś pałucka, licząca ok 110 mieszkańców, której sołtysem jest pani Daria Wlizło.

Z racji zbliżającego się mroku tylko przemknąłem przez tą wieś. Zatrzymałem się na chwilę przy boisku wiejskim – wg mnie punktem będącym „sercem wsi”.
Moją uwagę zwróciły ładne tabliczki informacyjne z nr domostw, na których umieszczony jest także herb gminy.

Aleksandrowo, gm. Wapno

Aleksandrowo - tablica informacyjna


Tak minął pierwszy dzień podróży, w którym udało się odwiedzić pięć wsi o nazwie Aleksandrowo.

Nocleg spędziłem w Pensjonacie Stary Browar w miejscowości Szubin, gdzie po zameldowaniu na „dzień dobry” zostałem poczęstowany bardzo smacznym piwem na bazie tutejszej, tradycyjnej receptury.
Polecam skosztować obu dostępnych piw: jasnego „Lagerbier” oraz „Mocne Ciemne” – pychota

Pensjonat Stary Browar



Dzień drugi

Aleksandrowo, gm. Dobrcz, pow. bydgoski, woj. kujawsko-pomorskie (G)

Na chwilę wróciłem ponownie do woj. kujawsko-pomorskiego. Tutejsze Aleksandrowo wchodzi w skład sołectwa Borówno, którego sołtysem jest pan Tadeusz Kaźnica. Liczba mieszkańców – 200.
Aktualnie wieś przedzielona przez budowę trasy S5.

Aleksandrowo, gm. Dobrcz

Aleksandrowo - tablica informacyjna


Biorąc pod uwagę, że do następnego Aleksandrowa musiałem pokonać trasę 400 km udałem się niezwłocznie w drogę. W tzw. międzyczasie odwiedziłem Chełmno. Było co zwiedzać, więc z racji opóźnienia dojazd do kolejnego celu nie wchodził w grę. Dzięki dobrej woli sołtysa sołectwa Karwik (gm. Pisz, pow. piski, woj. warmińsko-mazurskie) - pana Dariusza Kińskiego, noc spędziłem na jego włościach.

Był „alpagi łyk i dyskusje po świt” odnośnie naszej praca jako sołtys oraz współpracy z lokalną społecznością. Darek robi naprawdę kawał świetnej roboty jako sołtys. Dodatkowo wraz ze stowarzyszeniem Mazurskie Centrum Aktywności Lokalnej Karwik (którego jest prezesem) organizuje spotkania dla mieszańców o tak szerokim spektrum tematycznym, że każdy z pewnością znajduje tam coś dla siebie.

O poranku szybkie zwiedzenie okolicy i wyjazd w dalszą drogę.

Śluza Karwik 1

Śluza Karwik 2

Na zdjęciu Śluza Karwik położona na Kanale Jeglińskim w pobliżu jeziora Seksty.


Dzień trzeci

Aleksandrowo, gm. Bakałarzewo, pow. suwalski, woj. podlaskie (H) 

Wieś liczy ok 85 mieszkańców, a jej sołtysem jest pan Szymon Chlebus. W centralnym punkcie stoi krzyż (sfinansowany w całości przez mieszkańców) oraz tablica opisująca historię wsi, która została wykonana w ramach funduszu sołeckiego. Świetny pomysł i wykonanie – taką tablicę chciałbym postawić także w naszym sołectwie.

Aleksandrowo - tabliczka

Aleksandrowo - centrum wsi

Aleksandrowo - tablica historyczna

Aleksandrowo - krzyż


Aleksandrowo, gm. Krasnopol, pow. sejneński, woj. podlaskie (I)

Wieś licząca ok 100 mieszkańców, położona nad jeziorem Żubrowo, gdzie sołtysem jest pani Małgorzata Malinowska.
Wieś rozległa, przedzielona na pół przez drogę wojewódzką nr 653.
Musze powiedzieć, że z „tego” Aleksandrowa mam najmilsze wspomnienia. Pani sołtys tak ciepło i gościnnie mnie przyjęła, że wspólna biesiada przedłużyła się do późnych godzin wieczornych. W sumie nawet mnie to nie zdziwiło – takie jest Podlasie! :)

Aleksandrowo, gm. Krasnopol

Aleksandrowo - dom sołtysa

Nocleg udało się zorganizować w Agroturystyce Żubrówka w pobliżu jeziora.

Agroturystyce Żubrówka


Dzień czwarty

Aleksandrowo, gm. Grodzisk, pow. siemiatycki, woj. podlaskie (J)

Bardzo spokojna, rolnicza wieś licząca 111 mieszkańców. Sołtysem jest pani Marzanna Pucel.

Niestety nie udało mi się spotkać z gospodarzem wsi, dlatego po szybkim objeździe okolicy postanowiłem udać się w drogę powrotną do domu.

Aleksandrowo - dom sołtysa

Aleksandrowo - krzyż


Chwila. Jeszcze jedno?

Aleksandrowo, gm. Nasielsk, pow. nowodworski, woj. mazowieckie

Po powrocie z podróży przeglądając facebook trafiłem na profil „Sołectwo Aleksandrowo”.
Zainteresowałem się tematem, bo w wykazie ministerstwa wieś istniała jako kolonia. Po rozmowie z administratorem konta dowiedziałem się, że aktualnie faktycznie jest to kolonia i wchodzi ona w skład wsi Cegielnia Psucka. Sołtysem jest pan Jarosław Różalski zamieszkały w Aleksandrowie.
W maju br podczas XVIII sesja Rady Miejskiej w Nasielsk radni podjęli uchwałę „w sprawie wystąpienia z wnioskiem do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za pośrednictwem Wojewody Mazowieckiego w przedmiocie zmiany rodzaju miejscowości Aleksandrowo ustalonej jako kolonia wsi Cegielnia Psucka na Aleksandrowo rodzaj miejscowości wieś”. Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem od 1 stycznia 2021r. Aleksandrowo przestanie być kolonią, a odrębną wsią ...za co  oczywiście trzymam kciuki.
W odwiedziny wybrałem się 10 sierpnia. Kolonia (jeszcze tylko przez jakiś czas) mała, otoczona polami. Piękna jak każde Aleksandrowo :)

Aleksandrowo - krzyż 1

Aleksandrowo - krzyż 2


Podsumowanie

W Polsce jest aktualnie 10 wsi o nazwie Aleksandrowo, które są sołectwem lub wchodzą w jego skład. Najprawdopodobniej w roku 2021 powstanie nowe sołectwo w gminie Nasielsk. Położone są na terenie czterech województw: mazowieckiego – 3, kujawsko-pomorskiego – 3, podlaskiego – 3 oraz wielkopolskiego – 1. Aby odwiedzić wszystkie trzeba pokonać ok 1400 km.

Odwiedzając każdą miejscowość planowałem rozmowę z sołtysem i dłuższą wizytę wraz z zwiedzaniem. Z racji obowiązków jakie na co dzień mają sołtysi, nie z wszystkimi dane mi było się spotkać. Może to dobrze, bo nie wiem czy udałoby mi się zwiedzić wszystkie te wsie w zaplanowanym czasie.
Rozpoczynając rozmowę z sołtysami, których odwiedzałem czy to osobiście, czy telefonicznie przedstawiałem się słowami: „Dzień dobry. Z tej strony Kamil Stepnowski – sołtys Aleksandrowa”. Dla mnie okazja do żartu, lecz z min niektórych osób, czy ciszy w słuchawce było łatwo wyczytać „Co się dzieje?” :)

W niektóre miejsca z całą pewnością powrócę, pewnych sołtysów na pewno ponownie odwiedzę.

Wyjazd, który był moim małym marzeniem się ziścił. Co dalej?
Takich wsi o nazwie Aleksandrowo jest jeszcze sporo ...szczególnie za wschodnią granicą pisanych jako Александрово :)

Dziękuje za dotrwanie do końca i zapraszam do ALEKSANDROWA ...każdego!

Kamil Stepnowski
Sołtys wsi Aleksandrowo
gm. Lelis

Aleksandrowo - mapa Polski

Wersja PDF artykułu ⇐ Artykuł w wersji PDF.