Aleksandrowo

Obszar Aleksandrowa
Obszar Aleksandrowa

Sołectwo Aleksandrowo

Sołectwo Aleksandrowo (po półwiekowej przerwie) istnieje od stycznia 2016 roku. Jako odrębna wieś należała do tego okresu do sołectwa Obierwia. Aleksandrowo wraz z 22. innymi miejscowościami wchodzi w skład gminy Lelis. Umiejscowione jest ono na zachodnim obrzeżu tejże gminy i bezpośrednio sąsiaduje z gminami: Kadzidło, Baranowo oraz Olszewo-Borki.

Aleksandrowo znajduje się na obszarze programu "Natura 2000" (Dolina Omulwi i Płodownicy). Występuje tu liczne ptactwo jak żurawie, bociany, kaczki, orliki czy też zwierzęta: sarna, dzik, lis, zając, wiewiórka. To urokliwe miejsce zapewnia zawsze świeże powietrze oraz błogą ciszę. W okolicznych lasach znajdziemy także grzyby oraz jagody.

Aleksandrowo nie jest miejscowością rolną - są tu tylko dwa gospodarstwa rolne. Większość osób znajduje zatrudnienie w oddalonej o 15km Ostrołęce. Jest to najbliżej położona aglomeracja miejska licząca niespełna 50 tysięcy mieszkańców. Na terenie Aleksandrowa zarejestrowanych jest 11 firm. Są to jednoosobowe działalności gospodarcze, ale także mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające kilka osób.

Stan ludności na okres 31.12.2019 wynosi 184 osób (92 kobiety, 92 mężczyźni).

Aleksandrowo wraz z Obierwią tworzą jeden okręg wyborczy (okręg nr 13) z którego wybierany jest jeden radny do Rady Gminy (cała Rada składa się z 15 członków). Kadencję na lata 2018-2023 sprawuje Kamil Stepnowski.

...więcej już niebawem.