Bezpłatna mammografia 2016

opublikowane przez: Sołtys
w kategorii: Blog. Gmina,

Serdecznie zapraszam Panie na bezpłatną mammografię w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.
Panie w wieku 40-49 oraz 70-75 lat mają okazję na badania, finansowane z Funduszy Norweskich! 

Konieczna wcześniejsza rejestracja i skierowanie lekarskie.
Szczegóły na www.fundusze.mammo.pl

Badanie odbędzie się w Lelisie – 7 grudnia przy Centrum Kultury - Biblioteki i Sportu, ul. Szkolna 48.

PDF Informacja
PDF Skierowanie na badanie funduszowe


Szczegółowe informacje:

Informacja o badaniach finansowanych przez Fundusze Norweskie

Panie, które nie są objęte badaniami w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (NFZ), mogą w mammobusach LUX MED wykonać bezpłatną mammografię.

Możliwość wykonania badania finansowanego przez Fundusze Norweskie skierowana jest do pań w wieku 40-49 lat oraz 70-75 lat. Badania wykonywane są według standardów profilaktycznych badań diagnostycznych – co oznacza, że wynik badania wydawany jest w formie pełnego opisu z zaleceniami dotyczącymi kontrolnego badania lub wskazaniem potrzeby wykonania dodatkowych procedur medycznych niezbędnych do postawienia ostatecznej diagnozy.

Potrzebne skierowanie

Aby sprostać wymaganiom Ustawy Prawo Atomowe, na badanie wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji. Wzór skierowania dostępny jest w zakładce „Dokumenty do pobrania”.

Ścieżka postępowania w celu rejestracji:

  1. Spełnienie kryterium wiekowego: 40-49 lat lub 70-75 lat;
  2. Uzyskanie skierowania na badanie mammograficzne od lekarza dowolnej specjalizacji (wzór skierowania dostępny jest na stronie w zakładce „Dokumenty do pobrania”);
  3. Telefoniczna lub internetowa rejestracja na badanie mammograficzne w mammobusie:

– telefoniczna: 58 666 24 44

– internetowa: www.mammo.pl/formularz

  1. Na badanie w mammobusie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzedniej mammografii (jeśli była już wykonywana).

Termin badania

Jeśli miała już Pani wcześniej wykonywaną mammografię, to termin kolejnego badania powinien być zgodny z zaleceniami lekarza z poprzedniego badania. Informacja taka znajduje się na wyniku. Prosimy o wcześniejszą weryfikację.

Rejestracja

Zachęcamy do skorzystania z tej specjalnej szansy. Rejestracja badań odbywa się telefonicznie pod nr telefonu 58 666 24 44 oraz poprzez stronę internetową www.mammo.pl w zakładce „Rejestracja – mammografia”.

Dlaczego warto?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. Można przyjąć, że w krajach rozwiniętych jeden na 4-5 nowych przypadków raka u kobiet to rak piersi.

Obecnie mammografia uznawana jest za najlepszą metodę wczesnego wykrywania raka piersi u kobiet po 40 roku życia. Jest to badanie o wysokiej czułości i swoistości, które pozwala na wykrycie zmian we wczesnym stadium zaawansowania, a dzięki temu kobieta ma większe szanse na pełne wyleczenie choroby i zachowanie piersi. Mammografia daje szansę na wykrycie guzków już kilkumilimetrowych oraz zmian tzw. bezobjawowych (przedklinicznych) zanim pojawią się jakiekolwiek symptomy choroby.

Jak wygląda badanie mammograficzne i czy jest ono bolesne?

Badanie mammograficzne nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże zaleca się, aby badanie to przeprowadzać w I fazie cyklu miesiączkowego (około 10. dnia cyklu), wtedy piersi są mniej wrażliwe na dotyk.

Do badania pacjentka rozbiera górną połowę ciała. Badanie trwa kilka minut i standardowo wykonuje się 4 zdjęcia po dwa ujęcia każdej piersi, w dwóch podstawowych projekcjach, tzn.: w projekcji góra-dół oraz w projekcji skośnej. Podczas badania technik elektroradiologii umieszcza pierś na stoliku aparatu mammograficznego i następnie zostaje ona dociśnięta do urządzenia przy pomocy płytki z przejrzystego tworzywa. Ucisk zastosowany w czasie unieruchomienia piersi jest niezbędny w celu zmniejszenia dawki promieniowania rentgenowskiego oraz uzyskania wyraźnego obrazu prawidłowych struktur sutka i ewentualnych zmian. Badanie jest całkowicie bezpieczne, a zastosowany ucisk nie uszkadza piersi i nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Niektóre kobiety mogą odczuwać w czasie badania ból, ale dla większości jest to jedynie krótko trwające uczucie dyskomfortu.

Serdecznie zachęcamy wszystkie panie we wskazanych powyżej grupach wiekowych do poświęcenia kilku minut na bezpłatne badanie mammograficzne!